Danske Tandplejere og KL har indgået aftale om en ny ydelsesoverenskomst
Aftalen betyder, at kommunerne nu for første gang kan indgå aftaler med praktiserende tandplejere om, at de kan tilbyde tandpleje til børn og unge under 22 år.
Dermed vil de praktiserende tandplejere kunne bidrage til at styrke nærheden og kapaciteten i børne- og ungdomstandplejen i en tid, hvor flere unge er blevet omfattet af gratis tandpleje, og hvor bemandingen særligt i landdistrikterne er udfordret.
Aftale med mange gode tiltag
Danske Tandplejere er meget tilfreds med aftalen med KL, og fra forperson, Elisbeth Gregersen, lyder det:
”Det her er en god løsning for børn og unge i hele landet. For det er helt oplagt, at de privatpraktiserende tandplejere med deres fokus på sundhedsfremme og forebyggelse nu kan bidrage til at løse de nære sundhedsudfordringer.”
Der er mange gode tiltag i aftalen, men særligt ét skiller sig ifølge Elisabeth Gregersen ud:
“Hvis jeg skal fremhæve noget fra aftalen, der virkelig er godt nyt for de privatpraktiserende tandplejere, så er det, at hvis de har skriftlig dokumentation for, at de har tandlægefaglige opgaver uddelegeret med tilhørende skriftlig instruks, så kan de nu udføre disse opgaver og samtidig afregne kommunen ud fra den til enhver tid gældende takst for tandlæger.”
Også fra formand for KL’s Sundheds- og Ældreudvalg, Dorte West, er der glæde over den nye aftale:
”I kommunerne har vi brug for at kunne trække på alle gode, kompetente kræfter, når vi skal sikre god og gratis tandpleje til børn og unge. Det gælder ikke mindst i de områder af Danmark, hvor der er lidt længere mellem husene. Derfor glæder det mig, at vi nu har landet en aftale, der kan medvirke til at sikre bedre dækning og kortere afstand til tandplejen.”
Overenskomsten kommer efter, at unge mellem 18-21 år i 2022 også blev en del af børne- og ungdomstandplejen.
Overenskomsten træder i kraft den 1. juli 2026 og gælder tre år frem.