Dato:22-10-2026
Kategori: Uncategorized
Del:

Sunde borgere er målet

Der er meget godt at sige om regeringens lovforslag om gratis tandpleje til bestemte grupper, som netop har været i høring. Dog skal den forebyggende, opsøgende og sundhedsfremmende tandpleje prioriteres langt højere, mener Danske Tandplejere.

Tilslutningen til tandplejen blandt borgerne i omsorgs- og specialtandplejen er meget lavere end den generelle tilslutning i befolkningen. Samtidig er tandsundheden lavere, og nogle får først hjælp, når deres tænder kræver megen behandling.

Med denne viden om de grupper, som regeringen i første omgang vil hjælpe med gratis tandpleje, er det bekymrende, at der i lovforslaget ikke i tilstrækkelig grad lægges op til mere forebyggelse og sundhedsfremme, end der gør. Sådan lyder det i Danske Tandplejeres høringssvar til ministeriet.

Forperson, Elisabeth Gregersen, uddyber:

”Vi ved, at en tidlig indsats i de fleste tilfælde kan forhindre, at tandsygdomme opstår. Derfor er vi bekymrede for, at mange borgere, som er omfattet af støtteordningerne, først vil modtage støtte, når de har udviklet alvorlige tandsygdomme og får et betydeligt behandlingsbehov”.

Hjælp til selvhjælp
For borgere, der er omfattet paragraf 166, gælder det, at de i kraft af sygdom og medicinindtag ofte er ramt af mundtørhed. De har dermed større risiko for at udvikle caries og paradontitis, og det kræver et særligt fokus på tandpleje og god mundhygiejne.

En god mundhygiejne og sunde tænder gennem hele livet kræver en daglig indsats. Af borgerne selv, og med hjælp fra tandplejere. Derfor er den underbyggende og vedholdende indsats – som jo netop er kernen i den forebyggelse, som skal forhindre tand- og mundsygdomme i at udvikle sig – så afgørende.

For sårbare borgere, fx ældre, mener Danske Tandplejere, at en løsning kan være at tilknytte tandplejere fast til bosteder, væresteder og plejehjem. På den måde kan mundhygiejnen sikres i det daglige, fordi det rette fagpersonale er der.

Flere tandplejere er en forudsætning
Hvis vi skal lykkes med tiltag og en målrettet tidlig indsats, så er det også nødvendigt at uddanne flere tandplejere. Uden flere hænder til at løfte forebyggelsen, risikerer vi, at vi ikke får holdt flere borgere tandsunde:

”Hvis lovforslaget reelt skal hjælpe disse grupper, og skabe mere lighed i tandsundhed på tværs, så må og skal forebyggelse og sundhedsfremme have en mere central plads. Forudsætningen for et sundt tandsæt gennem hele livet er og bliver en tidlig indsats, og at der uddannes flere tandplejere. Og det håber vi selvfølgelig, at regeringen har øje for,” lyder det fra Elisabeth Gregersen.

Danske Tandplejere logo