Danske Tandplejeres hovedbestyrelse tildeler midler fra Danske Tandplejeres Uddannelsesfond to gange årligt med ansøgningsfrist forår og efterår. Midlerne skal søges forud for optagelse på uddannelsen og uddannelsesstart.
Det forventes, at modtagere af legat vil stille op til interview i Tandplejeren eller holde et oplæg på et medlemsmøde, Fagforadag eller lignende.
Ansøgningsfrister i 2026
Forår: Fredag den 8. april 2026 kl. 12
Efterår: Torsdag den 4. november 2026 kl. 12
100.000 kroner årligt til kompetencegivende uddannelse
En diplomuddannelse er en videreuddannelse på bachelorniveau, da begge dele giver 60 ETCS. ETCS-systemet er et internationalt pointsystem til meritoverførsel inden for de videregående uddannelser.
Uddannelsesfonden støtter medlemmer, som ønsker videreuddannelse på diplomniveau eller tilsvarende. Det er et krav, at uddannelsen er anerkendt med ECTS-point, og der vil blive lagt vægt på, at du ønsker at videreuddanne dig inden for faget og med tandplejerfaget i fokus. Det kan fx være moduler ved Ernæringsfaglig diplomuddannelse eller Diplom i ledelse.
Et legat er typisk på 10.000 kroner, men der er mulighed for at søge flere år i træk, hvis du fx ønsker flere diplommoduler eller en hel diplomuddannelse. Der kan også søges om støtte til transportudgifter og/eller bogindkøb. Det er dig selv, der angiver dine behov. (Der kan ikke søges om frikøb.)